Detoxikaci většinou chápeme jako očistu těla od škodlivých látek a jako hlavní detoxikační orgány vnímáme játra, ledviny a střeva. Skutečně, játra, ledviny a střeva patří mezi nejdůležitější detoxikační orgány, vždyť :
- V játrech probíhá ohromné množství biotransformačních procesů, týkající se přeměny živin z potravy a odbourávání škodlivých látek – jedů a léků
- Ledviny provádějí kontinuální filtraci krve a odstraňují zejména nízkomolekulární látky – zplodiny metabolismu, látky přebytečné a toxické.
- Střeva jsou úžasným bioreaktorem, v němž dochází díky střevní mikroflóře, působení žluči a enzymů slinivky břišní k trávení potravy, ale i komunikaci
s imunitním systémem, výrobě některých vitamínů, spoustě biotransformací a vylučování nepotřebných, nadbytečných a toxických látek z těla. Jejich činnost může narušit přítomnost patogenů jako jsou patogenní bakterie, viry, kvasinky či parazité.
Redukovat ovšem detoxikaci na tyto 3 důležité orgány je hodně zjednodušující. Neměli bychom zapomínat na další důležité orgány a procesy, jež k detoxikaci přispívají .
- Často opomíjený je lymfatický systém a lymfa, která ústí do krevního oběhu. Přitom hraje klíčovou roli v odstraňování zplodin z mezibuněčného prostoru a podílí se na odstraňování nepotřebných a škodlivých látek i zbytků buněk, které se sice neustále obnovují, ale také odumírají. Tisíce lidí nedají dopustit na lymfatické masáže, po nichž se cítí jako znovuzrození a svěží…Proto je podpora činnosti lymfatického systému velmi vítaná a prakticky realizovaná i u onkologicky nemocných při úhradě zdravotní pojišťovnou.
- Nesmíme podceňovat ani lokální překyselení a záněty, které aktivují, ale i vyčerpávají imunitu – zatěžují tělo tvorbou imunokomplexů a zbytky odumřelých buněk tkání a buněk imunitního systému. Zbytky buněk a imunokomplexy pak musí uklidit enzymy, zejména enzymy štěpící bílkoviny zvané proteázy. Mezi účinné enzymy tohoto typu patří serrapeptáza.
- Měli bychom mít také na paměti, že nebezpečným zdrojem našeho vnitřního znečištění jsou tzv. volné radikály – částice s nepárovým elektronem – zejména reaktivní formy kyslíku, jež jsou velmi agresivní a napadají nejen buňky tkání, ale i DNA, což může vést k mutacím buněk a následně i k rakovině. Mohou být také příčinou rozvoje chronických onemocnění jako je artróza ( poškození struktury chrupavek) či ateroskleróza, kdy v důsledku působení na LDL cholesterol dochází k jeho oxidaci, mikro zánětům stěn cév a posléze vzniku cévních usazenin ve formě aterosklerotických plátů. Volné radikály nás působí i zvenčí prostřednictvím radioaktivního a UV záření. Mohou poškodit oční čočku, v důsledku čehož vzniká např. šedý zákal, nebo i sítnici, což může vést k makulární degeneraci a následně oslepnutí…Mohou vyvolat také rakovinu kůže, zejména nebezpečný maligní melanom, jehož výskyt je stále častější. Zatěžují naše tělo a jeho obranyschopnost.
Je třeba zdůraznit , že tělo se přirozeně zbavuje škodlivých látek a není potřeba v lidech vyvolávat pocity strachu, že každá nečistota přijatá zvenčí nebo vzniklá uvnitř organismu znamená zkrácení života nebo ohrožení zdraví. Existuje však řada faktorů, jenž jsou pro účinnost detoxikace nepřiznivé. Často jsou zmiňovány tyto faktory zatěžující detoxikační procesy v těle :
- Zvyšující se věk ( účinnost funkce orgánů klesá)
- Málo pohybu ( omezení látkové výměny, prokysličení tkání)
- Nové látky zatěžující organismus, které tady dříve nebyly ( pesticidy, nanočástice z plastů apod…)
- Geny
- Značný příjem toxinů a léků
- Chronická onemocnění
- Infekce
- Záněty
Poslední 3 zmíněné faktory mají společný vysoký stupeň zapojení imunitního systému do boje s nemocí či zánětem, což znamená i více zplodin a škodlivin, a zároveň tedy vyšší nároky na detoxikační orgány
Jaké škodliviny nás vlastně ohrožují :
- Vnější faktory životního a pracovního prostředí :
- prachové částice, ozón, oxidy dusíku a další látky, které vdechujeme. Např. kouř a prach vzniklý spalováním uhlí obsahuje kancerogenní látky a těžké kovy. Řidiči motorových vozidel vdechují nejen kouř z motorů, ale i mikro částečky prachu obsahujícího kancerogenní zbytky z opotřebování pneumatik.
- pesticidy – látky k hubení škůdců ( herbicidy, fungicidy, insekticidy, rodenticidy, akaricidy aj.). Většinou je konzumujeme s potravinami. Jejich obsah v potravinách může být různý. Dá se předpokládat, že bioprodukty a naše vlastní, organické produkty ze zahrádky budou mít obsah pesticidů nižší .
- organické látky, rozpouštědla a chemické látky, které vdechujeme např. v lakýrnách, chemických laboratořích, při výrobě organických látek, plastů atd. Dále např. formaldehyd uvolňující se z nábytku a organické těkavé látky uvolňující se z PVC, vinylových podlah, lepidel…
- radioaktivní a UV záření zatěžující naše tělo tvorbou volných radikálů a poškozováním tkání a buněk, jež tělo musí znovu vytvářet a ty odumřelé likvidovat
- Strava a vnitřní prostředí organismu
- průmyslově zpracované potraviny často obsahují řadu chemikálií ( barviva, konzervanty, aromata). I když jsou v zákonem stanovených limitech, při nichž jsou samy neškodné , bohužel ve většině případů neexistují studie, které by uváděly jejich spolupůsobení a působení v kombinaci s jinými chemickými látkami, jenž vědomě či nechtěně konzumujeme
- jíme nevhodnou stravu. Např. pokud jíme tučné maso obsahující nasycené tuky, zatížíme organismus mnohem více nežli masem libovým. Při metabolismu nasycených tuků vzniká mnohem více volných radikálů. Volné radikály a vyšší cholesterol bývají příčinou vzniku škodlivých usazenin ve stěnách cév ( ateroskleróza)
- Nerespektujeme správný poměr mezi složkami stravy, opomíjíme balastní látky ( vláknina), nejíme čerstvou zeleninu, ovoce a probioticky působící stravu zajišťující zdravou střevní mikroflóru. Pak trpíme průjmy, zácpami, nadýmáním, trávicími potížemi, což se posléze může projevit na celkovém zdravotním stavu organismu.
- Pijeme sladké, ochucené nápoje s aromaty a konzervanty. Hodně diskutovaná jsou také některá umělá sladidla.
- Můžeme konzumovat toxiny zvané aflatoxiny a nemusíme o tom vůbec vědět, protože se v potravinách nestanovují zcela rutinně. Produkují je plísně rodu Aspergillus, jež mohou napadat obilí, sóju, kukuřici, rýži, arašídy, koření od paprik až po zázvor i veškeré ořechy od vlašských přes kokosové, para ořechy, pistácie až k mandlím. Mohou se dokonce vyskytovat v mléce, pokud dobytek konzumuje kontaminované seno, trávu….Aflatoxiny jsou jedny z nejsilnějších kancerogenů vůbec a silně zatěžují játra.
- Máme amalgámové zubní plomby. Ty mohou do těla postupně uvolňovat rtuť, která patří mezi těžké kovy a která pak následně proniká do různých tkání organismu, kde řadu let přetrvává. Proto se již tyto plomby na Západě přestávají používat
- Nejíme zcela čerstvou stravu a tím dáváme prostor k napadení a zatížení těla bakteriemi a viry, jež mohou vyvolat infekce.
- Nedodržujeme striktně hygienická pravidla, jako je mytí rukou před konzumací jídla. Nemyjeme důkladně ovoce, zeleninu, což se může projevit jak nakažením infekcí mikroorganismy, tak i parazity jako je např. škrkavka .
- Životní styl a neřesti
- Přejídáme se. Žijeme v nadbytku, nikoli nedostatku…Jsme přirozeně požitkáři, gurmáni. To je jeden z největších problémů vůbec, protože nadbytečným přísunem jídla a energie zatěžujeme metabolismus, trávicí a detoxikační orgány a sami si tak můžeme přivodit některou z civilizačních chorob jako je např. cukrovka nebo metabolický syndrom.
- Kouříme či holdujeme alkoholu. Netřeba nic dodávat, dnes již všichni víme, že tyto měkké drogy škodí a zkracují život, pokud je pravidelně užíváme ve větší míře nebo to s nimi přeháníme nárazově
- Žijeme ve stresu a neuděláme si čas na sebe. Stres je velmi závažný a stále podceňovaný faktor, který mnohdy nebereme vážně. Je třeba si uvědomit, že stres, nejen díky působení stresových hormonů, ovlivňuje náš metabolismus a naše vnitřní prostředí, může měnit metabolismus důležitých minerálů, „překyselovat“, podporovat zánětlivé reakce v těle a tím i vznik rakoviny.
- Nehýbeme se a žijeme až příliš pohodlně. Na rozdíl od našich prapředků více sedíme, máme méně pohybu, a přitom mnohem více jíme. Pohyb je jedním z nejúčinnějších faktorů, jímž lze ovlivnit a zlepšit detoxikaci organismu. Buňky našeho těla se neustále obnovují a zároveň umírají. Tím, že se se hýbeme, dodáváme tkáním životodárný kyslík, podporujeme jejich metabolismus, jehož součástí je i úklid nepotřebných, odumřelých zbytků tkání a buněk.
- Nežijeme v souladu s přírodou a nerespektujeme přirozené biorytmy. Příkladem je spánek a jeho kvalita související s hormonem melatoninem navozujícím spánek a vznikajícím při setmění.
- Ignorujeme signály našeho těla : každý signál, který nám vysílá naše tělo, obvykle něco znamená. Ať již je to bolest, únava, nechutenství, průjem či zácpa či špatné spaní. Ne nadarmo se říká : „Poslouchejte svoje tělo, a hlavně pak reagujte.“ Předejdete tak mnoha problémům v budoucnu.
Jak může my sami ovlivnit očistu našeho těla?
- Přemýšlet o tom , co jím , piji, dýchám. Jídlo používat z čerstvých, kvalitních surovin, hodně ovoce, zeleniny, vlákniny, konzumovat probiotika a prebiotika ( jogurty, kvašená zelenina, vláknina…). Vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám s obsahem chemikálií, zařadit bio, organické produkty do jídelníčku, případně pěstovat vlastní zeleninu a ovoce. Nápoje neslazené, bez umělých barviv, konzervantů, nadměrných povzbuzovačů. Nevyhýbat se pití dostatku čisté vody bez příměsí a bublinek. V případě nepříznivého životního a pracovního prostředí zvážit změnu lokality, profese.
- Při zubních zákrocích volit modernější, nikoli amalgámové plomby
- Vyhýbat se stresovým situacím a dlouhodobému psychickému tlaku, poslouchat své tělo a signály, které nám vysílá. Mít svůj koníček. Přiměřeně odpočívat, žít v harmonii s nejbližšími lidmi. K uvolnění pomůže sauna, meditace, jóga, wellness relaxace, masáž, akupunktura.
- Zredukovat / zrušit kouření, alkohol, povzbuzující prostředky ( přemíra kofeinu), nadbytečné léky.
- Nepřejídat se ! Myslet na správnou skladbu stravy co do obsahu sacharidů, tuků, bílkovin, ale také vitamínů, fytonutrientů, minerálů ( hořčík) a stopových prvků. Omezit přísun červeného masa a nasycených mastných kyselin, dbát na dostatečný přísun omega-3 nenasycených mastných kyselin.
- Myslet na tělesnou aktivitu, hýbat se co nejčastěji a zvolit rekreační sport/pohyb přirozený vašemu tělu, který vás baví
- Cíleně podpořit funkci detoxikačních orgánů přírodními prostředky
Účinné přírodní látky podporující detoxikaci a funkci detoxikačních orgánů :
Zelený čaj má mnoho příznivých účinků na lidské zdraví, zejména díky obsahu přírodních katechinů. Působí jako antioxidant, podporuje zdraví srdce a cév, napomáhá kognitivním funkcím, příznivě působí na hladinu glukózy a cholesterolu v krvi. Prospívá střevní mikroflóře a funkci střev, očím a zubům. Přispívá k normálnímu stavu pokožky. Pomáhá optimalizovat tělesnou hmotnost.
Zelený ječmen je často využíván v detoxikačních přípravcích a působí jako celkové tonikum vitamínů a minerálů přírodního původu.
Chlorela posiluje přirozenou obranyschopnost organismu, podporuje vitalitu a energii. Působí jako antioxidant. Přispívá ke správné funkci jater, mikrobiální rovnováze ve střevech. Podílí se na odstraňování toxinů z těla a pročišťuje.
Spirulina je podobně jako chlorela sladkovodní řasou. Působí antioxidačně, napomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi, posiluje imunitu a napomáhá optimalizovat tělesnou hmotnost.
Kurkuma ( Curcuma longa rhizome) prospívá kardiovaskulárnímu, imunitnímu systému, játrům, plicím, kloubům a kostem, nervům a pokožce. Díky obsahu účinné látky kurkumin dovede kontrolovat zánětlivé reakce v těle. Napomáhá odstraňovat těžké kovy. Kurkumin je jedna z nejsilněji působících látek proti rakovině a má i preventivní účinek ve vztahu různým onkologickým onemocněním. Pomáhá čistit tělo od zánětů a volných radikálů.
Lopuch vetší ( Arctium lappa) kořen – pročišťuje krev, prospívá normálnímu trávení, posiluje imunitu a funkci horních cest dýchacích. Přispívá k normálnímu stavu kloubních chrupavek a normální hladině glukózy v krvi. Podporuje vylučování vody z organismu.
Kopřiva dvoudomá ( Urtica dioica) – povzbuzuje a osvěžuje tělo, dodává vitalitu a energii. Podporuje vylučování vody z organismu a normální funkci ledvin. Podporuje zdraví cév a využívá se úspěšně při řešení pocitu „těžkých nohou“. Napomáhá odstraňovat těžké kovy, je zdrojem minerálů, zvláště železa. Přispívá k normální funkci kardiovaskulárního a dýchacího systému, prostaty, kostí, vlasů a nehtů.
Pampeliška ( Taraxacum officinale) – přispívá k normální funkci celé močové soustavy , normální činnosti žaludku a jater. Prospívá trávení ve střevech, kde působí jako prebiotikum. Používá se tradičně k detoxikaci organismu.
Jalovec ( Juniperus) – podporuje vylučování vody z organismu a činnost ledvin. Působí jako antioxidant a přispívá k normální hladině cukru v krvi. Ve střevech napomáhá trávení a podporuje přirozenou obranyschopnost vůči různým externím agens, jako jsou parazité.
Himalájský cedr (Cedrus deodora) – podporuje a povzbuzuje činnost lymfatického systému.
Svízel přítula ( Galium aparine ) – detoxikační bylinka obsahující antioxidanty působící proti volným radikálům. Velmi účinně podporuje a povzbuzuje činnost lymfatického systému.
Česnek působí příznivě na srdce a cévy, podílí se na likvidaci volných radikálů, otoků nohou, podporuje činnost jater, duševní pohodu. Je považován za přírodní antibiotikum a tradičně využíván v boji proti parazitům.
Serrapeptáza je proteolytický enzym štěpící bílkoviny odumřelých zbytků tkání a buněk. Působí doslova jako „úklidová četa“ k očištění mezibuněčného prostoru tkání a prevence zánětů. Přírodní prostředek k odstraňování hlenů, usazenin, sraženin, poraněných tkání a zánětlivých ložisek v těle.
Ostropestřec mariánský ( silybum marianum) s účinnými látkami zvanými silymarin – podporuje trávení, regeneraci a detoxikační funkci jater. Osvědčený detoxikační prostředek. Podporuje přirozenou obranyschopnost, přispívá ke zdraví srdce a cév, k normální hladině cukru v krvi, chrání buňky před poškozením volnými radikály.
Přehled účinků na zdraví u vybraných přírodních zdrojů při detoxikaci :
Účinek | Přírodní zdroj |
Lymfatický systém | Svízel, himalájský cedr |
Játra | Ostropestřec, chlorela, kurkuma, pampeliška |
Ledviny, močové cesty | Pampeliška, jalovec, kopřiva |
Střeva | Zelený čaj, chlorela, lopuch, kopřiva, pampeliška, jalovec |
Antioxidační účinky – odstraňování volných radikálů | Chlorela, spirulina, jalovec, svízel |
Imunitní systém | Česnek, spirulina, kurkuma, lopuch |
Žaludek | Pampeliška |
Dýchací systém | Kurkuma, lopuch, kopřiva |
Klouby, chrupavky, kosti | Kurkuma, lopuch, kopřiva |
Čištění krve | Lopuch |
Podpora cévám – těžké nohy | Kopřiva |
Nervový systém | Kurkuma |
Srdce a cévy | Česnek, zelený čaj, kurkuma, kopřiva |
Prostata | Kopřiva |
Odvodnění | Lopuch, kopřiva, jalovec |
Pročištění/odstraňování toxinů | Chlorela, svízel |
Externí agens / parazité | Jalovec |
Zánětlivé reakce, rozklad zbytků proteinů | Kurkumin, serrapeptáza |
Kognitivní funkce, oči | Zelený čaj |
Vitalita a energie | Chlorela, kopřiva |
Těžké kovy | Kopřiva |
Rozklad zbytků buněk a tkání | Serrapaptáza |
Vitamíny a minerály | Zelený ječmen, kopřiva |
Glukóza ( cukr) v krvi | Zelený čaj, spirulina, lopuch, jalovec |
Cholesterol a tuky | Česnek, zelený čaj |
Pokožka, pleť | Zelený čaj, kurkuma |
Vlasy a nehty | Kopřiva |
Zuby | Zelený čaj |
Tělesná hmotnost | Zelený čaj, spirulina |